Delnice, 07. srpanj 2011.

BIJESNI LOVCI ZAMJERAJU MINISTARSTVU POLJOPRIVREDE ŠTO JE SKUP PROJEKT POVJERILO STRANCIMA

Češkoj firmi posao vakcinacije hrvatskih lisica za 8 milijuna €

Osim što smatraju da se akcija provodi loše, ogorčenje potencira i činjenica da su posljednju ovakvu akciju početkom 90-ih godina proveli hrvatski lovci, i to volonterski, bez naknade


DELNICE Hrvatski lovci iznimno su nezadovoljni činjenicom što ih se zaobišlo u realizaciji projekta oralne vakcinacije lisice te nadležnim institucijama, ponajprije Ministarstvu poljoprivrede, postavljaju pitanje zbog čega su hrvatski lovci tek simbolično uključeni u ovu veliku akciju te nije li 8 milijuna eura, koliko je iz državnog proračuna i EU sredstava namijenjeno ovom projektu, trebalo biti utrošeno u Hrvatskoj, a ne plaćeno češkoj firmi koja je na javnom natječaju stekla pravo provoditi akciju na području Hrvatske.
    Ova pitanja, kao i cijelu priču o dosadašnjem tijeku akcije oralne vakcinacije lisice, javnosti su jučer predstavili čelnici Lovačkog saveza PGŽ, predsjednik Josip Malnar, tajnik Marinko Linić te Dušan Mušćo i Ante Šoić. Razlozi nezadovoljstvu hrvatskih lovaca nisu samo u tome što je odlično plaćen posao dobila strana firma, već i u činjenici da se, smatraju lovci, akcija provodi vrlo loše, rekao je Malnar i pojasnio. »Prvi dio akcije realiziran je u razdoblju od 18. svibnja do 4. lipnja, drugi bi trebao biti proveden tijekom jeseni, a zatim bi u tijeku 2012. godine u istim terminima bile provedene još dvije akcije oralne vakcinacije koja se provodi bacanjem mamaka iz aviona ili ručnim postavljanjem na terenu.
   

Avionima ni traga

Nažalost, moramo reći da u vrijeme navodne provedbe akcije na području Primorsko-goranske županije članovi naših lovačkih društava nisu vidjeli niti jedan jedini avion kako baca mamke, a isto tako nisu primijećene aktivnosti postavljanja mamaka ručno pa se pitamo da li je, bar na području naše Županije, akcija uopće provedena«, rekao je Malnar, pojasnivši kako ogorčenje lovaca zbog odluke da se posao povjeri češkoj firmi potencira činjenica da su posljednju ovakvu akciju realiziranu početkom devedesetih godina prošlog stoljeća proveli hrvatski lovci, i to volonterski, bez naknade:
    »Iako su rezultati te akcije bili odlični, sada nam taj posao nije ni ponuđen, već se ide na trošenje znatnih količina novca iz državnog proračuna, a nas lovce uključili su samo u završni dio akcije kada ćemo ciljano morati odstrijeliti po osam lisica na 100 četvornih kilometara te ih dostaviti nadležnoj veterinarskoj službi koja će provjeravati rezultate vakcinacije«, rekao je Malnar, a Ante Šoić dodao je kako će po odstrijeljenoj lisici lovačko društvo dobiti svega 120 kuna. Poredi li se ta svota s ukupnih 8 milijuna eura namijenjenih projektu, jasno je da su jedini pravi dobitnici – Česi.
   
Skupi otočni lov


Druga tema koju su čelnici LS PGŽ obradili tijekom jučerašnjeg obraćanja javnosti bila je vezana uz izlov nepoželjnih vrsta na kvarnerskim otocima. U razdoblju od 2005. do 2010. godine odstrijeljeno je 5.756 grla – 3.846 svinja i 1.910 jelena lopatara, a u te je aktivnosti, realizirane uglavnom kroz velike skupne lovove, uloženo 2,28 milijuna kuna, rekao je Malnar naglasivši kako su taj novac kroz rad (4.000 lovnih dana) i sredstva (primjerice, 40.290 puščanih zrna od kojih je svako 2 eura) uložili sami lovci, dok se otočne lokalne samouprave najčešće samo deklarativno priključuju akcijama. Jedina koja direktno ulaže, dodao je Marinko Linić, je Primorsko-goranska županija koja je ove godine uložila 1,8 milijuna kuna u rješavanje tog problema.
    Dušan Mušćo osvrnuo se na vrlo uspješno povodom Dana zaštite okoliša provedenu veliku ekološku akciju tijekom koje je 1.169 lovaca iz svih lovačkih društava te uz suradnju PGŽ, vatrogasaca i komunalnih društava prikupilo 650 kubičnih metara glomaznog otpada. »Ovakve akcije provodimo često, jer javnosti želimo pokazati i dokazati da lovci nisu samo ljudi koji u šumu odlaze s puškom«, rekao je Mušćo.

Lopatari dobrodošli na otoke

Iako se jelena lopatara smatra nepoželjnom i vrstom kojoj otoci nisu prirodni okvir, moguće je da će uskoro doći do promjene, istaknuo je Malnar: »Mislim da je jelen lopatar u jednom razumnom broju dobrodošao na otoke jer, iskustva to pokazuju, zimi – kad na otocima nema turizma – već privlači lovce pa se na otocima polako počinje razvijati zimski lovni turizam«, rekao je Malnar.

 

 

 

 



BRZI LINKOVI

   • POVRATAK NA NASLOVNICU

   • VIJESTI
   • SA SJEDNICA
   • PROSTORNI PLAN

   • PRORAČUN GRADA
   • KAPITALNI PROJEKTI
   • KULTURNA BAŠTINA
   • TURIZAM
   • POVIJEST
   • LINKOVI
   • FOTO GALERIJA
   • VIDEO GALERIJA
   • PITAJTE GRADONAČELNIKA

   • KAKO DO NAS
   • ARHIVA

 




 
© Copyright Grad DELNICE • Izrada i održavanje Magdalena Delnice