Delnice, 25. srpanj 2013.
HRVATSKO » Dok se Primorci i otočani ovih dana prže na pravim ljetnim temperaturama, pedesetak Riječana i Kastavaca, članova izviđačkih odreda »Kantrida« i »3. Maj«, guštaju u pravoj planinskoj klimi pa su neko jutro, kažu nam, rano ujutro izmjerili svega 13 stupnjeva Celzijevih! No, nikome nije zima i nikome nije dosadno, a boravak u šatorima i brojne izviđačke dužnosti u srcu šume – neposredno uz rijeku Kupu, svega pet kilometara od izvora te rijeke – nezaboravno je iskustvo u svakom pogledu i u velikoj mjeri pruža mogućnost upoznavanja s iskonskim načinom života u prirodi.
Primjena teorije u šumi
Milan Macut, načelnik za informiranje Saveza izviđača Hrvatske kaže nam kako su taborište uz Kupu izabrali nakon pomnog pregleda terena tijekom proljeća: »Svake godine tražimo nešto novo, a ove godine smo željeli biti uz Kupu. Nikad nismo bili tako blizu izvoru, a zanimljivo je reći da je ove godine nekoliko izviđačkih odreda iz raznih dijelova Hrvatske smješteno uz Kupu, a najbliži izvoru smo baš mi. Nalazimo se na području NP Risnjak pa im zahvaljujemo na razumijevanju i dozvoli boravka, a odlično surađujemo i s Mjesnim odborom Hrvatsko, Planinarskim društvom »Tuhobić« od koga posuđujemo vodu, Šumarijom Delnice koja nam je pomogla u građi potrebnoj za uređenje logora te Pograničnom policijom RH«, govori Macut, a Kristijan Seifert, starješina izviđača odreda »Kantrida« naglašava kako su prvi dani logorovanja realizirani vrlo kvalitetno pa stoga vjeruje kako će i ovo logorovanje biti vrunac godišnjeg rada izviđača.
»Sve ono što se teoretski uči tijekom godine, sada se tijekom dvotjednog boravka u prirodi primjenjuje u šumi – od izgradnje bivaka, postavljanja zamki za životinje, paljenja vatre bez šibice, snalaženja u šumi, izrade čvorova, izgradnje logora... Sve to ovih ćemo dana primjeniti u praksi, a uz to naučit ćemo još i puno toga u direktnom kontaktu s prirodom, rijekom i šumom. Također, posebne radionice održat će nam djelatnici Nacionalnog parka Risnjak, Civiline zaštite i GSS-a, pa ćemo i od njih naučiti nešto novo o životu i ponašanju u prirodi, a imamo isplanirane i izlete do izvora Kupe, obližnje slovenske Osilnice te zavičajne zbirke u Plešcima«, govori Seifert, dodajući
kako je od pedesetak izviđača njih desetak »brđana«, a to znači starijih i iskusnijih, a ostali su mlađi.
Upravo ovi stariji postavili su i prije dolaska svih ostalih temelje za logor, a među iskusnijima pažnju svakako zaslužuje Branko Škrobonja, pročelnik Ureda Primorsko-goranske županije, koji ove godine obilježava punih 50 godina rada u izviđačima što ga čini jednim od najiskusnijih u cijeloj izviđačkoj organizaciji Hrvatske! Pri tom valja reći kako Škrobonja nije izviđač samo na papiru o čemu dovoljno svjedoči podatak da je iza njega itekako impresivnih 40 logorovanja! I to ne onih po dan-dva, već praviih višednevnih boravaka u prirodi.
Svatko ima svoj zadatak
Riječke izviđače posjetili smo već drugog dana logorovanja pa je možda i zbog toga sve bilo puno zaposlenih mladih ljudi – dio je gradio ogradu, dio uklanjao grane, nekolicina uređivala prostor oko jarbola, cure brinule o dovodu vode iz Kupe i opskrbi kuhinje, kuharska ekipa spremala obrok...Dobro, bilo je i onih koji su se kartali, ali – Bože moj! Jednom riječju, pravi mali šator-grad u goranskoj divljini uz ljepoticu Kupu.
(M. K.)