Delnice, 19. lipanj 2013.
DOKAZ HUMANOSTI VIKTOR PAJNIĆ NA NEDAVNOJ DELNIČKOJ AKCIJI DOSTIGAO OKRUGLI BROJ
Za darivatelja krvi »stotka« ima posebno značenje
Kroz sto darivanja Viktor Pajnić dao je otprilike 50 litara krvi, količinu kojom se spasilo mnogo života i pomoglo u ozdravljenju onima kojima je pomoć bila najpotrebnija
DELNICE » Među najsretnijim sudionicima posljednje akcije dobrovoljnog darivanja krvi u Delnicama nedvojbeno je bio Viktor Pajnić, Delničanin kojemu je taj posjet delničkom Domu OSRH-a, gdje se tradicionalno održavaju akcije dobrovoljniog darivanja krvi, bio jubilarni stoti odaziv. Naravno, svaki okrugli broj razlog je za proslavu, ali kod darivatrelja krvi baš je »stotka« nešto posebno i značajno, granica kojoj mnogi streme i koja je svojevrsni dokaz visoke razine humanosti i spremnosti da se pomogne drugome onim što je najvrednije – vlastitom krvlju.
Prvo davanje na terenu
Što brojka 100 kod dobrovoljnih darivatelja krvi znači, najbolje svjedoči činjenica da 100 davanja znači otprilike 50 litara krvi, količinu kojom se zasigurno spasilo mnogo života i pomoglo u ozdravljenju onima kojima je pomoć bila najpotrebnija. Svijestan je toga i Viktor Pajnić koji se nakon velikih 100 davanja rado prisjeća onog davnog prvog koje je bilo itekako dramatično. Dogodilo se to 1977. godine u tadašnjem Titogradu (današnja Podgorica), glavnom gradu Crne Gore gdje je Pajnić služio vojni rok:
– Bio sam u prometnoj vojnoj policiji i pri jednom zadatku praćenja vučnog vozila došlo je do teške prometne nesreće u kojoj je teško stradao moj stariji kolega. Budući da sam u tom trenutku u cijeloj vojarni jedino ja imao potrebnu B plus krvnu grupu, jedino sam mu ja mogao pomoći što sam, naravno, i učinio. To prvo davanje bilo je na terenu, bilo je i fizički vrlo teško. No, nakon što sam dao krv i shvatio kako sam tim činom direktno pomogao u spašavanju jednog života, bio sam vrlo ponosan i nisam mislio na sve loše što je pratilo to prvo davanje, već samo na ono pozitivno što je iz tog mog čina proizašlo.
Zato sam nastavio davati krv. U tadašnjoj JNA još sam dva puta krv dao u Titogradu, potom i dva puta u Makedoniji te na kraju i u Beogradu gdje sam završio vojni rok. Po povratku kući dobio sam posao u tadašnjem DIP-u Delnice pa sam i tu nastavio davati krv, kao što sam to učinio i nakon što sam promijenio posao te iz DIP-a prešao u Šumariju. Vremenom je sve skupa prešlo u korisnu naviku i lijepo druženje. Naime, većina nas koji su prvi put krv dali sredinom sedamdesetih godina prošlog stoljeća i dalje su aktivni darivatelji krvi pa je svako davanje i prilika za lijep susret i prisjećanje na zajedničku prošlost – govori Pajnić, dodajući kako je krv najčešće davao u Delnicama, ali i u Lokvama, Skradu, Rijeci...
Aktivan i dalje
– Sveukupno sam do sada dao oko 50 litara krvi i nastavit ću i dalje sve dok me zdravlje bude služilo. Sad sam u 56. godini i vjerujem da mogu još puno pridonijeti jer je krv moguće davati sve do 65. godine, a moguće je to činiti i nakon toga ako je riječ o zdravoj osobi. Sam čin davanja i dalje me čini sretnim jer se gotovo svaki put sjetim svega što je pratilo moje prvo davanje i vrlo dobro znam da sam i nakon toga mnogima pomogao. To je osjećaj koji se nikakvim novcem ne može platiti – govori Pajnić, ističući kako mu je jako drago što se na svoje prvo davanje sprema i njegov sin Igor. »Na posljednjem davanju u Delnicama bilo je dvadesetak mladih ljudi njegove generacije, a on je bio spriječen jer je bio u Karlovcu. No, vjerujem da će se javiti na sljedeće davanje pa ću ja brojiti sto i prvo, a on prvo darivanje krvi«, rekao je Pajnić.
Pravi motiv je u želji da pomogneš
– Na sva dosadašnja darivanja tjerala me ponajprije volja i želja da nekome pomognem. Nisam od davanja odustajao ni nakon što su mnoge benificije darovateljima ukinute i nakon što više nema, kao nekada, slobodnih radnih dana. Neki kojima je to bilo najbitnije, prestali su davati krv, ali mnogi od nas nisu jer im to i nije bio motiv. Pravi motiv je u srcu, u želji da pomogneš koliko god možeš – zaključuje Pajnić. (M.K.)
|