Delnice, 29. svibanj 2012.

DOBRE VIJESTI SA SASTANKA STRUKOVNE SKUPINE OBITELJSKOG SMJEŠTAJA PG ŽUPANIJE

Nove odredbe vjetar u leđa iznajmljivačima

Već ove godine iznajmljivači mogu računati na PDV-om neopterećeno poslovanje do razine ukupnog prometa od 230.000 kuna, a više ne bi trebalo biti problema niti s prenošenjem djelatnosti s jedne generacije na drugu, odnosno s jednog vlasnika na drugog


DELNICE Svi koji se u Hrvatskoj bave iznajmljivanjem smještajnih kapaciteta u okviru obiteljskog smještaja, mogu već ove godine računati na PDV-om neopterećeno poslovanje do razine ukupnog prometa od 230.000 kuna, istaknuto je jučer na sastanku Strukovne skupine obiteljskog smještaja Primorsko-goranske županije, održanom u Delnicama uz nazočnost hotelijera i vlasnika obiteljskog smještaja. Ova nova zakonska odredba, istaknuo je Nedo Pinezić, predsjednik Udruge privatnih iznajmljivača pri HGK, ostavlja velike mogućnosti za dodatno investiranje u kvalitetu ponude, ali i produženje turističke sezone.
    »Naime, time se ljudima koji vode obiteljski smještaj omogućava da sve do te razine ne moraju, sukladno ulasku u sustav PDV-a, plaćati doprinose na plaću i ostalo, odnosno, da korak po korak rastu u poslovanju te se možda, ako im ide dobro, profesionaliziraju u vidu pansiona, manjeg obiteljskog hotela ili nekog drugog vida smještaja.
   

Olabavili pritisak

Dakle, nova je vlast, kao i resorno ministarstvo, očigledno prepoznala potencijale obiteljskog smještaja i omogućila ljudima koji se njime bave, da rade pod manjim pritiskom, što je bilo itekako nužno jer je turizam nisko akumulativna i nisko profitabilna djelatnost i povrat investicija mjeri se u desecima godina, što znači da se mora ulagati generacijski, a to opet znači da onima koji se bave obiteljskim smještajem treba pomoći jer nema brzog obrtaja novca«, rekao je Pinezić koji uz ove olakšice koje nudi Zakon o porezu na dodanu vrijednost, pohvalno mišljenje ima i o nekim novim elementima Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti koji novosti donosi na području tzv. pravne sljednosti.     
    »Naime, do sada je bio veliki problem kada ste prenosili djelatnost s jedne generacije na drugu, odnosno s jednog vlasnika na drugog. Bez obzira što je bila riječ o naslijeđenom obiteljskom poslu, moralo se ishodovati potpuno nova rješenja, što je u praksi značilo novu kategorizaciju po novim propisima, nove papire o upotrebljivosti objekata, novo usklađenje s prostornim planovima. Zbog tih silnih zahtjeva mnogi su ugostiteljski objekti prestajali s radom, a po novoj odredbi, utemeljenoj na pravnim stečevinama EU, imamo situaciju da se, ako se ništa u djelatnosti ne mijenja, sve prenosi s jedne generacije na drugu pa objekt koji je otvoren pred, npr. dva desetljeća, može nastaviti s radom bez dosadašnjih ograničavajućih kriterija«, ističe Pinezić, naglašavajući zadovoljstvo što se sve veći broj sastanaka turističkih djelatnika odvija na području Gorskog kotara te nudeći i objašnjenje:     
    »Intenzivno se ove godine, i to pod patronatom TZ Kvarnera, nalazimo u Gorskom kotaru zato što želimo da se goranske TZ što više povežu, ujedinjuju i surađuju, i to ponajprije u želji da se Gorski kotar nudi kao jedna zajednička destinacija te da se u okviru cijele regije Kvarnera pozicionira kao destinacija koja ima dovoljno sadržaja da privuče goste na višednevni boravak.
   
Veza mora i gorja


Najveća prednost Gorskog kotara je blizina mora. Ostale planinske nama bliže destinacije (Slovenija, Austrija) tu prednost nemaju i zato treba raditi na stvaranju sadržaja i programa koji će povezivati more i gorje jer baš takvi programi mogu privući goste i to u ono nama najzanimljivije razdoblje predsezone i posezone. A da bi ih privukli potrebno je, između ostalog, uravnotežiti standarde usluga i cijena te osmisliti sadržaje koji će biti privlačni što većem broju potencijalnih turista«, istaknuo je Pinezić.

Bolje privatnicima – bolje i državi!

Nove zakonske olakšice vezane uz poslovanje sektora obiteljskog smještaja vrlo su značajne za turizam na području cijele Primorsko-goranske županije. Naime, obiteljski smještaj na Kvarneru najrazvijeniji je u Hrvatskoj jer nudi više od 50 posto smještajnih kapaciteta što, preneseno u brojke, znači 100.000 kreveta i 11,5 tisuća domaćinstava koja se bave tim vidom turizma i realiziraju više od 35 posto ukupnog prometa! Upravo zato ove su olakšice dobre i čini se da je država shvatila da će, bude li bolje poduzetnicima (iznajmljivačima), biti bolje i državi. (M.K.)


 

 

 

 



BRZI LINKOVI

   • POVRATAK NA NASLOVNICU

   • VIJESTI
   • SA SJEDNICA
   • PROSTORNI PLAN

   • PRORAČUN GRADA
   • KAPITALNI PROJEKTI
   • KULTURNA BAŠTINA
   • TURIZAM
   • POVIJEST
   • LINKOVI
   • FOTO GALERIJA
   • VIDEO GALERIJA
   • PITAJTE GRADONAČELNIKA

   • KAKO DO NAS
   • ARHIVA

 




 
© Copyright Grad DELNICE • Izrada i održavanje Magdalena Delnice