Delnice, 07. prosinac 2011
NEISKORIŠTENI POTENCIJAL U NP-u RISNJAK PREZENTACIJA NA TEMU »MALI KAMPOVI I MOGUĆNOST NJIHOVA RAZVOJA«
Mali kampovi šansa za Gorane
Investicije su znatno manje od sličnih ulaganja u vile i apartmane, a povrat uloženog je vrlo brz, pogotovo ako vlasnik uz kamp ima i OPG čije proizvode prodaje korisnicima kampa
CRNI LUG Mali kampovi, a to znači klasični manji autokampovi i odmorišta za kampere, imaju u Hrvatskoj, a posebice u Gorskom kotaru, iznimno veliku mogućnost razvoja čime bi se mogla ne samo bitno ojačati turistička ponuda kontinentalnog dijela Hrvatske, već i omogućiti brojnim obiteljima da kroz ovaj oblik turističke djelatnosti poboljšaju svoje prihode, ili ih čak pretvore u temeljni posao! Ovaj zaključak nameće se nakon jučerašnje uspješne prezentacije koju su pod nazivom »Mali kampovi i mogućnost njihova razvoja« u upravnoj zgradi Nacionalnog parka »Risnjak« priredili članovi Kamping udruženja Hrvatske (KUH), neprofitne udruge koja zastupa čitav kamping sektor u RH, a trenutačno broji 205 članova koji pokrivaju više od 85 posto kamping kapaciteta u Hrvatskoj.
Idealna destinacija
Adriano Palman, direktor ureda KUH-a, ističe kako je Gorski kotar idealna destinacija za razvoj malih kampova u Hrvatskoj: »Trenutačno u Hrvatskoj kampovi nose 25 posto kapaciteta noćenja, što je itekako značajna brojka. No, od ukupnog broja hrvatskih kampova samo dva posto su – na kontinentu! Dakle, kontinentalni kampovi nam itekako fale i na tom području mogućnosti su ogromne – od Gorskog kotara, Like, Slavonije, Baranje, Međimurja, Zagorja.. Najviše od tih malih dva posto kampova smještenih na kontinentu nalazi se u Karlovačkoj županiji, ponajprije Plitvicama, koje su zemljopisnim karakteristikama slične Gorskom kotaru za koji smatramo da bi upravo u ovom obliku turističke djelatnosti itekako mogao prosperirati. Naime, gosti na neko odredište ne dolaze zbog smještaja, već zbog mogućnosti uživanja u raznovrsnim sadržajima. A njih Gorski kotar ima u izobilju – od prirodnih ljepota i atrakcija do jezera, planina, šetnica, biciklističkih staza, turističkih priredaba... sve to dovoljno je za posjet Gorskom kotaru i ono što sada treba, je dati mogućnost onima koji to žele da na goranskom području nađu adekvatan smještaj, bilo u kampu, ili pak u kamp odmorištu«, rekao je Palman, naglasivši kako je temeljni razlog organizacije ove radionice želja da se ljudima pruži poduka na svim razinama vezanim uz uređenje i otvaranje manjeg kampa ili kamp odmorišta:
Brz povrat uloženog
»Mali kamp znači kapacitet od desetak do 200 osoba, što za hrvatske prilike, gdje na obali imamo kampove od 3 do 7 tisuća korisnika, jest mali kamp. Uvjeti za otvaranje takvih kampova postoje u najvećem dijelu kontinentalne Hrvatske, a otvoriti ih se može u domaćinstvima i seoskim domaćinstvima ili obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima. Donja granica vezana uz smještaj ne postoji, a gornja je u seoskom domaćinstvu 7 parcela (dvadesetak osoba), odnosno u OPG-u 20 parcela, što je maksimum 60 osoba. Uređena parcela mora imati priključke za struju i vodu, riješenu odvodnju i sanitarije te adekvatno hortikulturno uređenje. Investicije ovise o veličini kampa ili odmorišta kojeg želite urediti, ali je jasno da su znatno manje od sličnih ulaganja u vile i apartmane, a povrat uloženog je vrlo brz, pogotovo ako uz kamp ili kamp odmorište imate i OPG čije proizvode prodajete korisnicima kampa te na taj način uz naplatu boravka korist ostvarujete i prodajom proizvoda. O kolikim je potencijalima riječ možda najbolje svjedoče brojke iz Francuske koja ima 11.200 registriranih takvih kampova, a čak 80 posto njih je – na kontinentu!«, rekao je Palman istaknuvši kako je namjera i želja KUH-a povećati broj kampova u Hrvatskoj te stvoriti osnove da takvi kampovi postanu temelj obiteljskog poduzetništva te da na taj način pripomognemo razvoju privrede i turizma u krajevima gdje djeluju
Petnaest milijuna noćenja
Nagradno pitanje (samo za one koji nisu 100 posto u turizmu) – koliko su ove godine noćenja ostvarili hrvatski kampovi. Odgovor – 15 milijuna! Opa! Nije baš ni malo. Bit će da su donijeli i neku zaradu... e, sad, uzmemo li u obzir ono što Palman ističe, a to je da je na kontinentu samo dva posto kampova, onda su mogućnosti razvoja i širenja hrvatskog turizma baš na ovom području itekako uočljive. A za Gorski kotar da i ne govorimo. Pred 40-50 godina autokampove imali su Fužine, Lokve, Brod na Kupi... Danas nema niti jednog.
Istodobno, uz slovensku obalu Kupe, onu nasuprot goranskoj strani, danas radi, vjerovali ili ne, tridesetak malih kampova i dva-tri velika. E – zato Dežela jest u EU, a mi smo stalno u nekoj pripremnoj i predpristupnoj fazi!
(M. K.)
|