Delnice, 16. studeni 2011.
JAČI OD DUBROVNIKA SJAJNI REZULTATI PRIVATNOG SMJEŠTAJA PGŽ-a GOVORE O POTENCIJALU TOG SEKTORA
Primorsko-goranski iznajmljivači okreću milijardu kuna godišnje
U prvih devet mjeseci je 11.000 iznajmljivača PGŽ-a ostvarilo rezultate ravne cjelokupnoj ponudi Dubrovnika, što je dokaz ne samo da se dobro radi, već i da postoji veliki prostor za daljnji razvoj, prvenstveno kroz projekt Kvarner Family
DELNICE Sjajni rezultati koji su u prvih devet mjeseci ove godine ostvareni u privatnom smještaju na području Primorsko-goranske županije pokazuju kako upravo u razvoju ovog dijela ponude smještaja postoje velike mogućnosti daljnjih turističkih iskoraka. Svjedoči tome i podatak da se na području Primorsko-goranske županije ponudom privatnog smještaja trenutačno bavi samo 10 posto domaćinstava koja su u prvih devet mjeseci 2011. godine ostvarila rezultate ravne cjelokupnoj hotelskoj i privatnoj ponudi jednog Dubrovnika!
Nema boljeg dokaza od toga da se ne samo dobro radi, već da postoji još itekakav prostor za daljnji razvoj, smatra Nedo Pinezić, ugledni turistički djelatnik s Krka i predsjednik Udruženja iznajmljivača obiteljskog smještaja Hrvatske pri HGK. »Prevedeno u konkretne brojke, tih 10 posto znači 11.000 domaćinstava i 80.000 kreveta koji ostvaruju promet oko milijarde kuna gotovog novca godišnje, a indirektno od od toga zaradu ukupno ostvaruje oko 30 posto stanovništva. Iako 10 posto nije malo, nedvojbeno je da se ta brojka itekako može pojačati. Štoviše, smatram da se svako naše domaćinstvo, pa čak i niz stanova u gradovima, može osposobiti za pružanje usluge privatnog smještaja. Zarada je gotovo zajamčena jer nas ima malo, a oslonjeni smo na tržište od pola milijuna ljudi.
Stalni sustav edukacije
Vrlo je važno da je Primorsko-goranska županija prepoznala obiteljski i privatni smještaj kao veliku mogućnost daljnjeg razvoja te potaknula i finacirala projekt Kvarner Family, stvorivši sustav vrijednosti koji će pripomoći daljnjem razvoju kvalitete privatnog smještaja i u kojeg se, jer će jamčiti kvalitetu, želi uključiti što veći broj iznajmljivača.
U skladu s tim planira se i daljnji razvoj i usavršavanje tog projekta pa će tako, primjerice, već ove zime TZ Kvarnera pokrenuti posebni portal Kvarner Family, a uspostavit ćemo i stalni sustav edukacije privatnih iznajmljivača, pri čemu će predavanja biti održavana u hotelima, i to subregionalno, dakle po pojedinim područjima Županije, a kroz predavanja i radionice svoja iskustva privatnim iznajmljivačima prenosit će iskusni turistički djelatnici koji direktno brinu o gostu – recepcioneri, konobari, kuhari, spremačice, čistačice... Svi iznajmljivači koji nose oznaku KF bit će obvezni nazočiti tim predavanjima, a moći će ih pratiti i svi ostali koji to budu željeli, pri čemu ćemo pozive slati i obrtnicima vezanim uz turizam. Vjerujem da tim radionicama možemo sinergijski djelovati na razvoj gospodarstva, rekao je Pinezić.
Da i Gorski kotar može puno, puno bolje i da su mogućnosti razvoja raznovrsne smatra i Alen Sobol, zamjenik predsjednika Strukovne skupštine Obiteljskog smještaja HGK – Županijska komora Rijeka, koji u konstantnom rastu broja privatnih iznajmljivača i njihovoj sve očitijoj želji da uđu u sustav kvalitete Kvarner Family vidi očigledne znakove daljnjeg razvoja goranskog turizma.
Svakom mjestu jedan top
»Činjenica da je znatan broj od ukupno prijavljenih kandidata dobio oznaku KF potvrđuje kako i Gorani drže visok standard obiteljskog i privatnog smještaja, a ono što dodatno moramo učiniti je ponuda još kvalitetnijih i zanimljivijih sadržaja u čemu nas moraju pratiti turističke zajednice i lokalne samouprave. Tako bi u ljetnim mjesecima trebalo pojačati suradnju goranskih TZ-a, promovirati manifestacije te objediniti, primjerice, ponudu vrlo zanimljivih brojnih biciklističkih staza. Zimi su nam, pak, nužni sadržaji koji će privlačiti obitelji na sanjkanje i skijanje. Zašto svako mjesto, svaka općina ili grad, ne bi kupila jedan snježni top i uredilo ski i sanjkašku stazu od 300-400 metara. Ne trebamo patiti za velikim skijalištima jer za to i nemamo uvjeta. No, osigurati ove male staze za sanjkanje i skijanje, ponajprije najmlađih i njihovih roditelja, moglo bi svako goransko mjestašce. Ulaganja u to za lokalne samouprave ne bi bila velika, a opća korist bila bi itekako značajna jer bismo svake zime, bez obzira padao snijeg ili ne, imali sadržaje koje bismo mogli ponuditi posjetiteljima. Treba ići malim koracima, a ne patiti za velikim skijalištima. Skijalište Čelimbaša je prošle godine radilo svega jedan dan jer nema mogućnost zasnježenja pa su iznajmljivači jako slabo poslovali. Kad bi postojala ovakva mala zasnježena sanjkališta i skijališta, gostiju bi bilo stalno«, smatra Sobol.
Kvarner Family – milijunski zamašnjak
Ako samo 50 posto privatnih iznajmljivača s područja PGŽ-a krene u projekt Kvarner Family, to znači da će 6.000 domaćinstava ući u različite manje ili veće investicije širenja i jačanja ponude, a ako to pomnožimo s par tisuća eura po investiciji, onda je to nekoliko milijuna eura novca koje može cirkulirati u različitim djelatnostima te svakako pripomoći općem napretku«, smatra Pinezić.
Goranska stopa rasta 13 posto
Pinezić ističe kako ga raduje činjenica da se Gorski kotar budi ne samo kroz najjači interes za stjecanje statusa Kvarner Family, već i po tome što upravo Gorani bilježe najveću stopu rasta fizičkog prometa. Riječ je o 13 posto što je, s obzirom na male goranske kapacitete, malo u realnim brojkama, ali ipak, ističe Pinezić, raduje.
|