STARO, A NOVO ČETIRI GODINE TRAJALA JE RESTAURACIJA JEDINOG DELNIČKOG OBJEKTA NARODNOG GRADITELJSTVA
Obnovljena »Hiša Rački«, dragulj delničke povijesti
Delnice iznova imaju povijesno-turistički sadržaj čiju su unutrašnjost članovi Etno udruge »Prepelin'c« ukrasili pažnje vrijednim etnografskim izlošcima prikupljenim na području cijelog Gorskog kotara
DELNICE Prigodnim riječima delničkog gradonačelnika Marijana Plešea i predsjednika Etno udruge »Prepelin'c« Davora Grgurića, podacima o arhitekturi nekadašnjih Delnica koje je nazočnima prenio proučavatelj delničke povijesti Željko Laloš te nastupom folklorne skupine KUD-a »Delnice« jučer je u Delnicama, nakon što je pune četiri godine bila zatvorena radi obnove, za posjetitelje iznova otvorena »Hiša Rački«.
Ova prekrasna stara kuća sagrađena je oko 1752. godine i danas je jedini zaštićeni objekt narodnog graditeljstva u samim Delnicama, a njenom obnovom Delnice iznova imaju povijesno-turistički sadržaj koji itekako može privući pažnju posjetitelja Delnica. Preuređenjem i obnovom zahvaćen je veliki dio objekta. Promijenjen je krov i zabat glavne i gospodarske kuće, napravljena nova fasada, popločen prostor ispred kuće, napravljeni zahvati na drvenim konstrukcijama unutar kuće, podu, vratima i štali, a najviše muke bilo je s parazitskom vrstom gljivice koja napada drvo i koja je, nadaju se u Delnicama, otjerana nakon brojnih postupaka zaštite i sušenja.
Veliki doprinos obnovi dali su u drugoj fazi uređenja objekta članovi delničke Etno udruge »Prepelin'c« koji su unutrašnjost kuće ukrasili pažnje vrijednim etnografskim izlošcima prikupljenim na području cijelog Gorskog kotara, ističe predsjednik »Prepelin'ca« Davor Grgurić.
Prije samog čina otvaranja uslijedio je i najsvečaniji trenutak. Naime, brigu o održavanju i predstavljanju ovog dragulja delničke povijesti turistima i ostalim posjetiteljima preuzela je Dušanka Crnković, članica Udruge »Prepelin'c« koja je već pri svom prvom zadatku pokazala umiješnost i gostima predstavila sadržaje »Hiše Rački«. Raduje svakako i činjenica da dosadašnji poslovi obnove, koje su zajednički financirali Grad Delnice i Ministarstvo kulture, nisu i kraj aktivnosti oko uređenja ovog pažnje vrijednog objekta. Naime, u planovima Grada Delnica i TZG Delnice je dodatno uređenje cjelokupnog prostora oko kuće Rački, a realizacija će pričekati do nekih manje kriznih vremena od ovih današnjih.
Gorski kotar jedina regija bez zavičajno-etnografskog muzeja
– Od osnutka 2004. godine naša udruga namjenski prikuplja etnografske izloške sa čitavog goranskog područja, s namjerom da jednog dana naša zbirka preraste u prvi Etnografski muzej Gorskog kotara, kaže Davor Grgurić. Žalosno je da je Gorski kotar doslovce jedina Hrvatska regija koja nema svoj pravi i službeni zavičajno-etnografski muzej! Upravo stoga trudit ćemo se da etnografsku zbirku »Hiše Rački« što prije katalogiziramo te objavimo posebnu brošuru u kojoj će biti opisan njen sadržaj.