Delnice, 30. srpanj 2011.
ENERGETSKI ISKORAK POČETAK IZGRADNJE PRVE GORANSKE ENERGANE NA BIO-MASU SVE JE BLIŽI
Delnička bioenergana već u studenome u probni rad
Ako dobiju lokacijsku dozvolu do kraja rujna, u listopadu će tvrtka »Eko energo sistem« podići postrojenje, što znači probni rad od studenoga, a od proljeća i izgradnju toplinske mreže
DELNICE Sve je bliže dan kad će u Delnicama, u Poslovnoj zoni K2, neposredno uz nekadašnji »Geotisak«, početi radovi na izgradnji prvog goranskog objekta kogeneracijske bioenergane, postrojenja koje istodobno proizvodi električnu i toplinsku energiju. Delničku bioenerganu, kojoj će u prvom planu biti proizvodnja toplinske energije, gradi zagrebačko poduzeće »Eko energo sistem« čiji direktor Milan Čorak ističe da su gotovo svi poslovi vezani uz potrebne predradnje prije početka radova na terenu pri svom kraju:
»Trenutačno smo u fazi ishođenja lokacijske dozvole i ako je dobijemo do kraja rujna mi ćemo za mjesec dana, dakle u listopadu, podići postrojenje što znači da bi u studenome mogao početi probni rad, a od proljeća bi počela i izgradnja toplinske mreže za koju je dozvola već napravljena«, govori Čorak dodajući kako je sva potrebna oprema već naručena i u Delnice će početi stizati čim počnu radovi na gradnji objekta montažne hale u kojoj će sva postrojenja buduće kogeneracijske bioenergane biti smještena. Također, posebno ističe Čorak, s »Hrvatskim šumama« potpisani su ugovori o dobavi sirovine čime su osigurani svi uvjeti za početak rada toplane.
Prikupljanje biomase
Štoviše, najavljuje Čorak: »Budući da će potrebe za sirovinom biti velike, mi ćemo odmah po završetku godišnjih odmora pokušati organizirati i privatne šumoposjednike ovog i ostalih područja za dobavu drvne mase. Također ćemo pokušati angažirati i domicilno stanovništvo na skupljanju biomase, a isto tako organizirat ćemo obuku za ljude koji će raditi u postrojenju. Konkretnije, trebat će nam radnici srednje stručne spreme elektro-bravarskog ili automehaničarskog smjera. Kad projekt bude gotov u cijelosti, a to znači kad proradi svih šest blokova, bit će uposleno oko 30 ljudi, a najmanje njih još toliko očekujemo na poslovima dobave biomase«, rekao je Čorak dodavši kako će cijena grijanja iz ove toplane biti osjetno jeftinija od grijanja na ekstra lako loživo ulje.
Grad ili koncesionar?
Korištenje toplovoda od strane građanstva za sada je u drugoj fazi realizacije projekta, a komentirajući poslove vezane uz izgradnju toplovoda delnički gradonačelnik Marijan Pleše nam je rekao:
»Za izgradnju toplovoda postoje dvije mogućnosti. Jedna je da ga sami gradimo te da poslove oko distrubucije energije i naplate njenog korištenja preuzme gradsko komunalno poduzeće, a druga je da tu mogućnost ponudimo koncesionaru na određen broj godina. Drugo rješenje je jednostavnije, djelomično i stoga što od nas ne traži nikakva ulaganja. Naime, izgradnja toplovoda zasigurno bi iz proračuna uzela nekoliko milijuna kuna što je u ovim vremenima krize teško realizirati, tim više što su pred nama najavljeni projekti pročišćivača, vrtića.... No, razmotrit ćemo obje mogućnosti«, rekao je Pleše.
Veliki i »mali« potrošači
Grijanje uz pomoć ovog kogeneracijskog postrojenja u prvoj bi fazi trebalo obuhvatiti nekoliko velikih potrošača. Prije svega samom postrojenju najbliži objekt vojarne, potom i Šumariju Delnice te budućeg Doma za starije nemoćne osobe, a u samom mjestu toplovod bi u toj prvoj fazi bio izgrađen do škole i sportske dvorane, vrtića, Doma zdravlja te nekih drugih potencijalnih korisnika poput zgrada uprave delničke podružnice Hrvatskih šuma.
|