Delnice, 04. rujan 2010.

PRIMORSKO-GORANSKA ŽUPANIJA I GRAD DELNICE ULAŽU U REKONSTRUKCIJU KAŠTELA ZRINSKIH

Goranskom dvorcu udahnut novi život

U prizemlju će biti smješten izložbeni postav ribolova. Osim starog kupskog čamca, ostali eksponati bit će predstavljeni sustavom od osam vitrina i diorama te edukativnim panoima 

Zahvaljujući očiglednom postojanju svijesti o potrebi očuvanja tradicije, kao i želje za što kvalitetnijem turističkom i edukativnom predstavljanju Gorskoga kotara, dvorac Zrinskih u Brodu na Kupi, građevina stara više od četiri stoljeća, pred novim je životom. Naime, Županijska skupština je krajem 2008. prihvatila projekt rekonstrukcije Kaštela i osnivanje izložbenog postava u kojem će biti postavljena muzejska građa s područja Gorskog kotara s tematikom lovstva, šumarstva i ribolova. Radi se o kapitalnom projektu u funkciji promocije tradicijskih djelatnosti i vrijedne kulturno-povijesne baštine goranskog kraja, odnosno oplemenjivanja turističke ponude. 
    Konačnom cilju osnivanja jednog takvog stalnog izložbenog postava prethodila je temeljita rekonstrukcija cijelog Kaštela Zrinskih te se nakon završetka iste očekuje primopredaja sveukupno 786 četvornih metara korisnih površina za izložbene postave, odnosno ostale prostorije nužne za funkcioniranje predmetnog zdanja. 
    
Alat za obradu drva

U prizemlju bit će smješten izložbeni postav ribolova. Osim starog kupskog čamca, ostali eksponati bit će predstavljeni sustavom od osam vitrina i diorama te edukativnim panoima. Tematskim jedinicama izložit će se stari ribarski i športsko-ribolovni alati te dokumenti i stare fotografije iz kojih se iščitava rana povijest ribarenja i začetak ribolova na Kupi. U središnjem hodniku planira se prikazati povijest dvorca, kao i samog naselja te povijest obitelji Zrinski i Frankopan. 
    
Tradicija lovstva

Uvod u postav šumarstva započinje na stepeništu koje iz prizemlja vodi na prvi kat, kronološkim prikazom stanja i vlasništva te

organizacijskih oblika gospodarenja šumama od Zrinskih, obitelji Ghyczya do današnjih dana. Na prvom katu posjetitelj će imati priliku upoznati se s područjem Gorskog kotara u geografskom, reljefnom i klimatskom smislu, putem info panoa i karata izrađenih novim tehnologijama GIS-a, avio i satelitskih snimaka. Na video zidu prikazivat će se fotografije i specifičnosti svake šumske zajednice s karakteristikama glavnih vrsta drveća, grmlja i prizemnog rašća. Segmenti šumarske struke bit će prikazani u vitrinama i policama, ponajviše alati i instrumenti koji su se koristili u izmjeri šuma od početka, pa do današnjih modernih tehnologija. Dio izložbene površine bit će rezerviran i za pripadajući alat vezan uz obradu drva u stolarstvu, bačvarstvu, kolarstvu i slično. Izložbeni postav zaokružit će priča o drvu kao energentu i sve većoj važnosti u uporabi šumske biomase, s podacima i grafičkim prikazima iskoristivosti drva i njegove važnosti kao obnovljivom izvoru energije. 
    Za realizaciju postava lovstva kao nezaobilazne aktivnosti goranskog stanovništva tijekom stoljeća, na izložbenoj površini drugog kata namjera je prikazati bogatstvo vrsta divljači zastupljenih u Gorskom kotaru, a potom i cijeloj PGŽ, lovačke običaje i tradicije vezane uz lovstvo. U izložbenom postavu našla bi se jelenska divljač, krupne zvijeri, šupljorošci, divlje svinje, srne, šumske koke i ostale vrste sitne dlakave i pernate divljači. U vitrinama izložila bi se lovačka literatura u obliku starih zapisa, knjiga, isprava i iskaznica, kolekcija lovačkih značaka i medalja te stare lovačke karte lovnih područja. Posebni segment izložbe bavio bi se prezentacijom maketa lovnotehničkih objekata te lovačkog pribora i pomagala korištenih kroz povijest. Uz navedeno, zidovi predmetne etaže bit će ispunjeni trofejnim rogovljem, krznom i lubanjama zavičajnih vrsta divljači koja obitava u Gorskom kotaru. 
    
Dvorana za skupove


Na trećoj etaži nalazit će se veći dvoranski prostor polivalentne i multimedijalne dvorane namijenjene većim skupovima, predavanjima i projekcijama, zatim i radni i pomoćni prostori za zaposlenike. 
    Berislav Tulić, pročelnik Upravnog odjela za turizam, poduzetništvo i poljoprivredu PGŽ, istaknuo je kako Gorski kotar još prema pisanim dokumentima iz vremena Zrinskih i Frankopana slovi za kolijevku organiziranog lovstva i šumarstva u Hrvatskoj. 
    – Stoga je ovo značajan turistički proizvod koji će oplemeniti cjelokupnu turističku ponudu ovog kraja i učinit ga nadaleko prepoznatljivim. Ujedno ćemo time očuvati vrijedno kulturno-povijesno blago za mlade naraštaje koji dolaze, poručio je Tulić, a sve rečeno potvrdio je i delnički gradonačelnik Marijan Pleše, naglasivši kako su prije par godina od EU pristigli novci za projekt »Svijet Kupe«. Pronađen je zajednički jezik s PGŽ preko »Runolista« i krenulo se u realizaciju uređenja muzeja. 
    – Njegov će postav biti zanimljiv svim posjetiteljima, posebno školarcima, da upoznaju kako se nekada živjelo i radilo na području šumarstva, lova i ribolova. Kaštel je prekrasan prostor, koji će sada dobiti novu funkciju, dodao je Pleše. 
    Na tragu dosad rečenog je i zamjenik župana dr. Vidoje Vujić, koji napominje da na poslovima vezanim uz opremu prostora rade tri povjerenstva, svako zaduženo za po jedno područje – lov, ribolov i šumarstvo. Ističe kako je cilj osmisliti stalni postav s različitim tematskim cjelinama koje će privući turiste i školarce.

ZA RADOVE 4,5 MILIJUNA KUNA 
    
     Za naručitelja svih poslova rekonstrukcije i organizacije izložbenog postava kao i njegova rada u Kaštelu Zrinski određen je GSC »Runolist« iz Delnica. Financijska sredstva u iznosu od 4,5 milijuna kuna, za izvedbu građevinskih radova, instalacija i opreme koja nije muzejska, osigurali su PGŽ i Grad Delnice u omjeru 50:50. Ukupna procijenjena sredstva dostatna za završetak poslova na unutrašnjem opremanju objekata, prikupljanju eksponata te uređenju izložbenih postava iznose dva milijuna kuna, a ista također u omjeru 50:50 osiguravaju PGŽ i Grad. Stručnu potporu Runolistu na realizaciji projekta pružaju PGŽ, Grad Delnice, Hrvatske šume podružnica Delnice, Hrvatsko šumarsko društvo, Prirodoslovni muzej Rijeka, Lovački savez PGŽ u suradnji s Lovačkim muzejom u Zagrebu, Športsko-ribolovna udruga „Goran» iz Broda na Kupi te Javna ustanova Priroda.

Siniša Pucić

 



BRZI LINKOVI

   • POVRATAK NA NASLOVNICU

   • VIJESTI
   • SA SJEDNICA
   • PROSTORNI PLAN

   • PRORAČUN GRADA
   • KAPITALNI PROJEKTI
   • KULTURNA BAŠTINA
   • TURIZAM
   • POVIJEST
   • LINKOVI
   • FOTO GALERIJA
   • VIDEO GALERIJA
   • PITAJTE GRADONAČELNIKA

   • KAKO DO NAS
   • ARHIVA

 




 
© Copyright Grad DELNICE • Izrada i održavanje Magdalena Delnice