DELNICE – Delničko klizalište u Parku kralja Tomislava jučer je bilo uspješan domaćin prezentacije curlinga, zanimljivoga zimskog sporta čije su predstavljanje jučer u Delnicama organizirali Goranski sportski centar »Runolist« i Hrvatski curling savez. Pozivu na upoznavanje s ovim sportom, kojeg inače priliku imamo vidjeti uglavnom tek na olimpijskim igrama, odazvalo se pedesetak Delničana i Gorana koji su, nakon uvodnih riječi hrvatskih stručnjaka za curling, i sami pokušali otkriti tajne ovog sporta.
Po mnogim elementima ovaj je sport sličan u našim krajevima omiljenom boćanju, a razlika je u tome što je umjesto pijeska podloga led, a umjesto boće imamo tzv. ston (kamen) težak 20 kilograma (!) kojeg se s početne pozicije treba po ledu gurnuti prema središtu na ledu označenog kruga. Najuspješniji je onaj natjecatelj čiji je ston najbliži tom mjestu. Natječu se dvije ekipe, a pobjednik je ona koja ima više stonova bližih središnjoj oznaci. Naravno, protivničkoj ekipi dopušteno je gađati suparničke stonove i odmaknuti ih što dalje, a u samoj igri vrlo su bitni i čistači koji metlicama ispred stona stvaraju što čišći put, odnosno mijenjaju mu smjer koliko je to moguće.
Curling je više od 500 godina godina star sport koji su izmislili Škoti, a nastao je u planinskim dijelovima Škotske, na prekrasnim škotskim gorskim jezerima, govori nam Dražen Čutić, glavni tajnik Hrvatskoga curling saveza, ističući kako je u svijetu curling vrlo popularan sport, posebno u skandinavskim zemljama, Škotskoj te Kanadi koja ima milijun registriranih igrača, a susrete njihovih najboljih klubova prati po deset ili čak petnaest tisuća gledatelja.
»Kod nas je Hrvatski curling savez osnovan 2004. godine, trenutačno djeluje šezdesetak registriranih igrača u sedam muških i pet ženskih klubova, a osim jednog iz Slavonskog Broda, svi ostali su iz Zagreba. Središnje natjecanje je prvenstvo Hrvatske koje se realizira jednom godišnje i to u Budimpešti, ponajprije stoga što je to najbliži grad koji ima specijaliziranu dvoranu za curling. Naime, za ovaj sport potreban je poseban led i posebna staza čega još u Hrvatskoj nema pa naši curlingaši moraju na službena natjecanja izvan Hrvatske, a kod kuće obavljaju samo treninge i prijateljske neslužbene utakmice.
Hrvatska curling reprezentacija trenutačno je u europskoj B skupini, a djevojke su u sastavu europske C skupine curlinga. Mogućnosti za daljnji razvoj svakako postoje, a i naš dolazak u Delnice motiviran je željom da proširimo spoznaje o ovom sportu čija je velika prednost i to što dobne granice za bavljenje njime praktično ne postoje«, rekao je Čutić naglasivši kako velike zasluge za postojanje ovog sporta koji je u Hrvatskoj još u povojima imaju sponzori i donatori – Hrvatski olimpijski odbor, Franck i PBZ.
Skupo otočno kamenje
Iako na prvi pogled tako ne djeluje, curling je prilično skup sport. Vidljivo je to i iz činjenice da su za službena natjecanja potrebne praktično posebne dvorane s posebnim ledom i zasebnom stazom, a ni cijena stonova (kamena) nije mala budući da se curling stonovi proizvode samo od kamena jednoga škotskog otoka. Kod nas Hrvatski curling savez jedini ima puni set koji broji 16 stonova koji su kupljeni za 50. 000 kuna, a pri tome treba reći da su bili već korišteni – dakle polovni!
M. KRMPOTIĆ
Preuzeto iz Novog lista 07.03.2010. Marinko Krmpotić