Delnice 02. ožujka 2010.

ČELNICI SREDNJOŠKOLSKOG NEZAVISNOG SINDIKATA O NAJAVI UKIDANJA BENEFICIJA ZA UPOSLENE U »BRDSKIM« ŠKOLAMA

Otežane uvjete ukinuli bi svima osim – ličkim profesorima

Ukidanje prava na prijevoz i otežane uvjete rada zahvatilo bi 29 srednjih škola i oko 700-800 prosvjetara, ali se ne bi odnosilo na Liku koja je isto tako planinski dio, kaže Karić

DELNICE – Prijedlog Vlade RH o ukidanju prava na prijevoz i otežane uvjete rada uposlenima u brdsko-planinskim i otočnim školama donijet će više štete no koristi, istaknuli su na jučerašnjoj tiskovnoj konferenciji u Srednjoj školi Delnice čelnici Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, predsjednik Branimir Mihalinec i glavni tajnik Nijaz Karić. Naime, kolektivnim ugovorom za prosvjetare sa spomenutih područja predviđena su iz državnog proračuna sredstva od 10 posto na osnovicu plaće za svakog profesora, a u sklopu politike štednje država sada tu beneficiju želi ukinuti što je, smatraju sindikalci, potpuno pogrešno:
   
    »Kresanje prava uposlenika u državnim službama i štednja na njihovim leđima ne samo da nije dobro, već je u ovom slučaju i nepravedno što se najbolje vidi iz činjenice da je iz tog brdsko-planinskog područja, samo za ovaj slučaj i to očigledno voljom političkih moćnika, isključena Lika! Drugim riječima, ovo pravilo važilo bi za 29 srednjih škola u Hrvatskoj i zahvatilo oko 700-800 prosvjetara, ali se ne bi odnosilo na Liku koja je isto tako planinski dio kao i Gorski kotar«, rekao je glavni tajnik Nezavisnog sindikata Nijaz Karić, naglasivši kako će Sindikat učiniti sve da uposleni u školama brdsko-planinskih područja i otoka zadrže ta prava. Štoviše, kolektivnim ugovorom koji traje još cijelu ovu godinu ta su prava svim prosvjetarima s ovih područja i osigurana, ali je sindikalce strah da država, kao i u slučaju tzv. »kriznog poreza« ne donese odluku bez ikakvih pitanja ili uočavanja logike i realnosti.
    Takav scenarij kresanja prosvjetarskih prava moguće je očekivati u situaciji kada Vlada RH postupa suprotno onome što se u Europi pokazalo ispravnim, upozorio je Branko Mihalinec, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske:
   
    »U nizu europskih država već je dokazano da je pojačano ulaganje u obrazovanje jedan od načina izlaska iz krize jer napredak mogu donijeti samo obrazovani ljudi. No, kod nas je obrnuto pa se stalno traži štednja u obrazovanju, medicini, kulturi... svim onim područjima koja nisu vezana uz krupni kapital koji očigledno počinje odlučivati o svemu pa i o smanjenju sredstava u obrazovni sustav. Na tom su tragu i prijedlozi o odustajanju od provođenja sustava unaprjeđivanja u prosvjeti ili pak smanjenju broja škola. Sve to neće zaustaviti krizu, već će je pospješiti«, rekao je Mihalinec koji je zajedno sa svojim kolegama najavio ne samo borbu za očuvanje svih važećih prava prosvjetara, već i pokretanje svih mogućih sindikalnih aktivnosti u zaštiti prava prosvjetnih djelatnika koji su, istaknuo je Mihalinec, u ovoj tužnoj sadašnjosti jedini koji održavaju znanje.

Protiv smanjenja plaća
   
    Čelnici Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske u Delnice su došli u okviru redovitog obilaska terena, a uz rješavanje poteškoća tipičnih za pojedina područja kakav je Gorski kotar, bilo je govora i o ostaloj problematici hrvatske prosvjete pa je tako Nijaz Karić naglasio kako se Sindikat protivi najavljenom traženju smanjenja plaće prosvjetara za 5 posto, a Mihalinec je naglasio da će se već početkom rujna krenuti u pregovore s Ministarstvom prosvjete i Vladom RH o novom kolektivnom ugovoru kojim će se prava prosvjetnih djelatnika nastojati dodatno poboljšati.

Preuzeto iz Novog lista 02.03.2010. Marinko Krmpotić 

 

 



BRZI LINKOVI

   • POVRATAK NA NASLOVNICU

   • VIJESTI
   • SA SJEDNICA
   • PROSTORNI PLAN

   • PRORAČUN GRADA
   • KAPITALNI PROJEKTI
   • KULTURNA BAŠTINA
   • TURIZAM
   • POVIJEST
   • LINKOVI
   • FOTO GALERIJA
   • VIDEO GALERIJA
   • PITAJTE GRADONAČELNIKA

   • KAKO DO NAS
   • ARHIVA

 




 
© Copyright Grad DELNICE • Izrada i održavanje Magdalena Delnice